Michael Stine III

Ayala High running back Michael Stine III takes the ball upfield as two Chino Hills High defenders converge on him in the 2018 Battle of the Bone football game, won by Ayala, 14-10. This year’s game is scheduled for 7 p.m. Saturday, Aug. 24 at Ayala High stadium, 14255 Peyton Drive in Chino Hills. Chino Hills High has won 11 of 15 Battle of the Bone games since its inception in 2003. 

2019 high school football schedules for Baseline, Mt. Baldy, Palomares and Ambassador leagues. 

Baseline League Teams

Chino Hills, Damien, Etiwanda, Los Osos, Rancho Cucamonga, Upland

Thursday, Aug. 22: La Habra at Upland.

Friday, Aug. 23: Roosevelt at Rancho Cucamonga; Heritage at Etiwanda; James Logan at Los Osos; Glendora at Damien.

Saturday, Aug. 24: Chino Hills at Ayala (Battle of the Bone game).

Thursday, Aug. 29: Dorsey at Los Osos; Murrieta Mesa at Etiwanda; Calabasas at Rancho Cucamonga.

Friday, Aug. 30: Diamond Ranch at Chino Hills; Crenshaw at Upland; Damien at Claremont.

Friday, Sept. 6: Chino Hills at Corona; Los Osos at Alta Loma; St. Francis at Damien; Etiwanda at Carter; Rancho Cucamonga at Norco; Upland at Rancho Verde.

Friday, Sept. 13: Chino Hills at Bishop Amat; Great Oak at Etiwanda; Redlands at Los Osos;; Central Catholic at Upland; Damien at Charter Oak.

Saturday, Sept. 14: Faith Lutheran at Rancho Cucamonga.

Friday, Sept. 20: Charter Oak at Chino Hills; Etiwanda at Colony; Los Osos at Kaiser; Alta Loma at Damien; Rancho Cucamonga at Westlake.

Friday, Sept. 27: Upland at Mission Viejo.

Friday, Oct. 4: Rancho Cucamonga at Chino Hills; Los Osos at Etiwanda; Damien at Upland.

Friday, Oct. 11: Chino Hills at Damien; Upland at Los Osos; Etiwanda at Rancho Cucamonga.

Friday, Oct. 18: Chino Hills at Los Osos; Rancho Cucamonga at Damien; Etiwanda at Upland.

Friday, Oct. 25: Upland at Chino Hills; Los Osos at Rancho Cucamonga; Damien at Etiwanda.

Friday, Nov. 1: Etiwanda at Chino Hills; Damien at Los Osos; Rancho Cucamonga at Upland.

Mt. Baldy League Teams

Chino, Don Lugo, Chaffey, Diamond Bar, Montclair, Ontario

Friday, Aug. 23: Chino at Colton; Don Lugo at Alta Loma; Chaffey at Yucca Valley; Montclair at San Gabriel.

Friday, Aug. 30: Chino at Indian Springs; South Hills at Don Lugo; Garey at Montclair; West Covina at Ontario; Chaffey at La Mirada; Bonita at Diamond Bar.

Thursday, Sept. 5: Don Lugo at Tustin.

Friday, Sept. 6: Artesia at Chino; Claremont at Diamond Bar; Chaffey at Patriot; Ontario at Eisenhower; Montclair at Wilson.

Friday, Sept. 13: Don Lugo at Northview: Ontario at Ontario Christian; Colton at Chaffey; Diamond Bar at Buena Park.

Thursday, Sept. 19: West Valley at Chaffey.

Friday, Sept. 20: Patriot at Chino; Montclair at Ganesha; Diamond Bar at Rowland; Claremont at Ontario.

Friday, Sept. 27: Hesperia at Chino; California at Don Lugo; Ontario at Azusa; Claremont at Montclair.

Friday, Oct. 4: Ontario at Chino; Chaffey at Don Lugo; Diamond Bar at Montclair.

Friday, Oct. 11: Chino at Diamond Bar; Ontario at Don Lugo; Montclair at Chaffey.

Friday, Oct. 18: Chaffey at Chino; Don Lugo at Montclair; Diamond Bar at Ontario.

Friday, Oct. 25: Chino at Don Lugo (40th annual Milk Can Game); Diamond Bar at Chaffey; Montclair at Ontario.

Thursday, Oct. 31: Chino at Montclair; Don Lugo at Diamond Bar.

Friday, Nov. 1: Chaffey at Ontario.

Palomares League Teams

Ayala, Alta Loma, Bonita, Claremont, Colony, Glendora 

Friday, Aug. 23: Don Lugo at Alta Loma; Claremont at El Dorado; Carter at Colony; Glendora at Damien; Arroyo at Bonita.

Saturday, Aug. 24: Chino Hills at Ayala (Battle of the Bone game).

Friday, Aug. 30: Damien at Claremont; Glendora at Roosevelt; Charter Oak at Colony; Alta Loma at Monrovia; Bonita at Diamond Bar.

Friday, Sept. 6: Diamond Ranch at Ayala; Colony at Citrus Valley; Claremont at Diamond Bar; Glendora at Charter Oak; Poly at Bonita; Los Osos at Alta Loma.

Friday, Sept. 13: Pomona at Claremont; Los Altos at Glendora; La Serna at Colony; Alta Loma at Hesperia.

Saturday, Sept. 14: Ayala at Moorpark; San Dimas at Bonita.

Thursday, Sept. 19: Ayala at Tustin; West Covina at Glendora.

Friday, Sept. 20: Claremont at Ontario; Etiwanda at Colony; Alta Loma at Damien.

Friday, Sept. 27: Ayala at Brea Olinda; Claremont at Montclair; Bonita at Covina.

Friday, Oct. 4: Ayala at Claremont; Glendora at Bonita; Colony at Alta Loma.

Thursday, Oct. 10: Claremont at Alta Loma.

Friday, Oct. 11: Glendora at Ayala; Bonita at Colony.

Friday, Oct. 18: Colony at Ayala; Glendora at Claremont; Bonita at Alta Loma.

Friday, Oct. 25: Ayala at Bonita; Colony at Claremont; Alta Loma at Glendora.

Friday, Nov. 1: Alta Loma at Ayala; Claremont at Bonita; Glendora at Colony. 

Ambassador League Teams

Ontario Christian, Arrowhead Christian, Aquinas, Desert Christian Academy, Linfield Christian, Western Christian.

Friday, Aug. 23: Portola at Ontario Christian; Arrowhead Christian at Bloomington; Western Christian at Nuview Bridge; Grace Brethren at Aquinas.

Friday, Aug. 30: Temescal Canyon at Ontario Christian; Aquinas at Kaiser; Desert Hot Springs at Arrowhead Christian; Desert Christian Academy at Southlands Christian; Santa Clara at Linfield Christian; Perris at Western Christian.

Friday, Sept. 6: Excelsior Charter at Western Christian; San Bernardino at Aquinas; Linfield Christian at Indian Springs; Millikan at Aquinas; Riverside Prep at Desert Christian.

Saturday, Sept. 7: Ontario Christian at Saddleback Valley Christian (at JSerra High in San Juan Capistrano).

Thursday, Sept. 12: Xavier Prep at Aquinas.

Friday, Sept. 13: Ontario at Ontario Christian; Lakeside at Linfield Christian; Desert Christian Academy at Vincent Memorial.

Friday, Sept. 20: Ontario Christian at Valley Christian; Linfield Christian at Granite Hills; Western Christian at Hamilton; Arrowhead Christian at Rosemead; Aquinas at Notre Dame; Calipatria at Desert Christian Academy.

Friday, Sept. 27: Linfield Christian at Aliso Niguel; Arrowhead Christian at Rim of the World.

Saturday, Sept. 28: Sherman Indian at Western Christian.

Friday, Oct. 4: Ontario Christian at Aquinas; Linfield Christian at Arrowhead Christian; Western Christian at Desert Christian Academy.

Friday, Oct. 11: Linfield Christian at Ontario Christian; Arrowhead Christian at Western Christian; Aquinas at Desert Christian Academy.

Friday, Oct. 18: Aquinas at Linfield Christian; Desert Christian Academy at Arrowhead Christian.

Saturday, Oct. 19: Ontario Christian at Western Christian.

Friday, Oct. 25: Ontario Christian at Desert Christian Academy; Aquinas at Arrowhead Christian; Western Christian at Linfield Christian.

Friday, Nov. 1: Arrowhead Christian at Ontario Christian; Western Christian at Aquinas; Linfield Christian at Desert Christian Academy.

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.